A Teheráni Orvostudományi Egyetem kutatói Reza Malekzadeh vezetésével Golesztán észak-iráni tartomány lakosságát vizsgálták, ahol - férfiaknál és nőknél egyaránt - magas a nyelőcsőrák előfordulása, pedig errefelé alacsony a dohányosok száma és az alkoholfogyasztás, viszont a lakosság sokkal több teát iszik és forróbban, mint a környező vidékeken élők.
A kutatók 300, nyelőcsőrákban szenvedő beteggel vettek fel kérdőívet teafogyasztási szokásaikról. Az eredményeket ezután összehasonlították ugyanebből a régióból származó 571 egészséges ember válaszaival. A válaszadók mind rendszeresen ittak fekete teát és átlagosan naponta több mint egy litert.
Bár az összefüggést a forrón elfogyasztott ital és a nyelőcsőrák kialakulása között még nem sikerült pontosan feltárni, annyi bizonyos, hogy bármilyen forró folyadék sérülést okoz a nyelőcső szövetén. Az eredményeket további tanulmányoknak kell igazolniuk, de a szerzők véleménye az, hogy a Golesztánban élőket és a hasonló szokásokkal rendelkező területek lakosságát tájékoztatni kell a forró folyadékok fogyasztásának veszélyeiről.
Világszerte évente 500 ezer ember hal meg nyelőcsőrákban, de a halálesetek többsége Ázsia, Afrika és Dél-Amerika bizonyos területeire korlátozódik. Egy héttel ezelőtt japán és amerikai kutatók arról számoltak be, hogy a kelet-ázsiaiak - Kína, Japán és Korea - harmadából hiányzik egy enzim, ami miatt rendszeres alkoholfogyasztás esetén magasabb náluk a nyelőcsőrák kialakulásának kockázata.